Iva Špačková

Průvodce, lektorka programu Rodiče a děti

„První podmínkou dobré výchovy je rozumět dítěti“ (Z.Matějček) vystihující citát a dovoluji si dodat, že předchází ještě jeden důležitý krok – ROZUMĚT SÁM SOBĚ, stát se vědomým dospělým … a na tom pracuji již 33 let :), velkými pomocníky jsou mi dva synové (Johan 7, Alfréd 1,5 let), partner, rodina, životní události a zkušenosti, vlastní rozhodnutí, vzdělání, knihy, kurzy, semináře…zkrátka Život ve všech jeho podobách a stále se učím… Mám za sebou studium od technického, uměleckého přes sociálně-pedagogický směr až po náhled do východní filozofie, zejména jógy. Jednotlivé střípky mozaiky do sebe začaly zapadat, když jsem se hlouběji ponořila do Montessori vzdělávacího systému. Genialita s jakou Maria Montessori dokázala zpracovat, pojmenovat a podpořit tu nejdůležitější etapu lidského života – dětství, mě nikdy nepřestane překvapovat a inspirovat.

S veškerou úctou a respektem k Montessori, rodičům a zejména DĚTEM mi bude ctí být součástí procesu jejich RŮSTU (fyzického, mentálního, duševního i duchovního).

Vzdělávací kurzy, semináře, přednášky (od r. 2010) :

Respektovat a být respektován – akreditovaný kurz (35 hodin) – manželé Kopřivovi

Osobnost dítěte – Montessori pedagogika v praxi – akreditovaný kurz (21 hodin) – Hana Mokrá

Montessori pedagogika – přirozené vzdělávání – akreditovaný kurz (35 hodin) – Hana Mokrá

Aktivity každodenního života, senzomotorický materiál a montessori filozofie – zaměřeno na práci s dětmi 0–6 roků (18 hodin) – Eva Štarková

Mateřský jazyk a montessori filozofie – zaměřeno na práci s dětmi 0–6 roků (9 hodin) – Eva Štarková

Efektivní rodičovství – základní kurz – Markéta Macharáčková

Kurz pedagogiky Montessori MŠ zaměřeno na věk 3 – 6 let – Společnost Montessori o.s.

AMI Kurz pro asistenty předškolních tříd 3–6 let – Association Montessori internationale – Madlena Ulrich (Norsko)

  • z přednášek např. Jiřina Prekopová, Jan Hnízdil, Marian Jelínek, Zdeňka Jordánová, Steve Hudges, Jan Mühlfeit

O mně

zájmy : studium a praxe jógy (občasné vedení lekcí jin jógy), tvoření, ruční práce (společný projekt s partnerem Dvě Dřeva – vlastní návrhy dřevěných hraček a spolupráce na výrobě), přirozená výchova, lidská osobnost, Život

oblíbená barva : všechny (záleží však na odstínu)

oblíbená kniha : je jich mnoho, ale za všechny Dášeňka čili život štěněte (ta byla moje první a na tu se nezapomíná :) )

oblíbená hudba : zvuky přírody – šumění lesa, zurčení potůčku, zpěv ptáků…

oblíbený citát :

„Netreba veľmi vychovávať, treba pekne žiť a dieťa sa pridá.“ (Ivan Štúr)

„Kýmkoli budeš, nic mě nezklame; nemám žádné představy o tom, jaký bys měl být či co bys měl dělat. Netoužím po žádných představách o tobě, chci tě pouze poznávat. Nikdy mě nemůžeš zklamat.“ (Mary Haskell)