Prostředí

Zahrada u školky
Připravujeme zahradu přímo před školkou, na které se děti budou radovat, skotačit, dovádět, pěstovat rostlinky i pohybové aktivity.
Dětem pořád zůstává k dispozici zahrada u rodinného centra Nad Ovčírnou 344, kam se dostaneme p10 minutovou procházkou.
Pohyb. Po celý rok se děti klouzají po nerezové skluzavce, šikmou plošinu používají ke šplhu a zároveň také jako domeček pro nerušené povídání, na kladině trénují rovnováhu a na třech hrazdách posilují své svaly. Průlezky byly vybírány tak, aby byly jednoduché, z obnovitelných, ekologických materiálů a také s ohledem na fyzikální a věděcké přístupy dětí. V neposlední řadě pro vývoj a koordinaci pohybů, hrubé motoriky.
Zahradničíme. Na zahradě se staráme o stromy a keře, které jsme na podzim vysadili, pěstujeme bylinky a na jaře se chystáme na ředkvičky, hrách, fazoli. Také zasadíme dub, který nám vyrostl přes zimu ve třídě ze žaludu. V létě a na podzim sklízíme úrodu a také hrabeme listí a zametáme.
Pískoviště. Na velkém pískovišti je od jara nepřetržitý pracovní ruch, uplatní se zde „stavaři“, „cukráři“ i „pekaři“, báboviček i hradů máme na prodávání.

Vnitřní prostředí
Prostory o rozloze přes 500 m2 jsou zařízeny podle přísných hygienických, stavebnícha požárních norem a zkolaudovány na dvě třídy po 28 dětech pro děti předškolního věku, třídu jeslí do 3 let pro 12 dětí, třídu školních dětí pro 24 dětí, samostatnou ložnici pro nerušený odpočinek dětí, výdejnu jídla, samostatnou jídelnu a sociální zařízení ke všem třídám.
Šatna. V prostorné šatně je pro každé dítě připravená skříňka se jménem dítěte a s košíčky pro snadné a dostupné uložení potřebných věcí. V každé šatně je umístěn tepelný žebřík se sušáky na promáčené boty a kombinézy z pobytu v deštivém počasí, nebo válení ve sněhu.
Učebna pro věk 18 – 36 měsíců. Zde je připraveno vše tak, aby se zde naši nejmenší cítili velmi pohodlně a zažili respekt, se kterým jsou všechny pomůcky a aktivity připravovány pro pocit úspěchu z práce – jinými slovy – vejdete do prostředí, kde je všechno maličké a nízké a děti se zde cítí jako doma. I zde je třída rozdělena na suché a mokré aktivity, třída sousedí se sociálním zařízením a koupelnou pro děti.
Učebna pro věk 3 – 6 let. V učebně je speciálně vyrobená funkční kuchyňka pro děti, kde si děti umývají nádobí, připravují aktivity jako krájení zeleniny, mytí jablíčka, strouhání mrkvičky, okurky apod. V oblasti aktivit praktického života v Montessori prostředí patří umyvatelná podlaha pro mokré aktivity, jako je mytí stolu, praní, zalévání rostlin, míchání barev, žehlení, vaření, ale také tvoření bez hranic se štětcem, lepidlem, nůžkami a jakýmkoliv materiálem k volné tvorbě dětí. Smyslové, jazykové a matematické pomůcky jsou uspořádány přesně dle zásad Montessori pedagogiky. Ve třídě je také prostor pro kulturní a přírodní vědy. Každá učebna pro předškolní věk má velká francouzská okna do zahrady se stromy, kde děti pozorují počasí, veverky na stromech, kolem skákající zajíce, zatoulané srnky, ptáky, hmyz, hlemýždě, jinovatku, květiny, vítr.
Sociální zařízení. Pro každou třídu jsou vybudována malá umyvadla a toalety v odstupňované podle výšky dětí v pastelových barvách.
Herna. Družinka probíhá v herně, kde si děti užijí prostor pro volnou hru s hračkami a společné činnosti.
Ložnička je nejklidnějším místem a je určena pro nerušený spánek a odpočinek dětí.