23.6.2018  Eva Pekárková Žluťásek ČERVEN 2018

Na Den dětí si pro nás na zahradě připravili školáci mnoho zajímavých stanovišť a hledání pokladu. Bylo to moc bezva, děkujeme. V červnu jsme si také odpoledne užili procházky do parku a do lesa. Během práce ve třídě mají děti na výběr z mnoha zajímavých činností: možnost postarat se o sebe a své okolí, zkoumání pomocí všech smyslů, rozvoj mluvení, čtení i psaní, zjišťování množství, zkoumání světa, rostlin i zvířat. Povídali jsme si také o zvířatech a práci na farmě a připravili si program na Zahradní slavnost, kde jsme se rozloučili s budoucími školáky.

 13.5.2018  Eva Pekárková Žluťásek KVĚTEN 2018

Práce s Montessori materiálem, zkoumání života brouků, motýlů a včel, to je květen u nás.

 22.4.2018  Eva Pekárková Žluťásek DUBEN 2018

Ptáci, obojživelníci a plazi – to jsou témata na duben. Zkoumáme a povídáme si, jaké mají části těla, kde žijí, jak se vyvíjí, jak můžou vypadat, říkáme básničky a zpíváme písničky. Ve třídě jsem přivítali nové kamarády, podnikli výlet do Zoo, oslavili narozeniny, starší děti se byly podívat do výtvarného ateliéru. Pomocí Montessori materiálu děti zdokonalují své schopnosti a dovednosti v praktickém životě, rozvoji smyslů, jazyka a matematických představ.

 25.3.2018  Eva Pekárková Žluťásek BŘEZEN 2018

Březen-za kamna vlezem. To letos opravdu platí. Venku je stále chladno, přesto už jsou někde vidět první jarní kytky. Povídáme si o nich, o příchodu jara, společně se školáky jsme vyrobili a vynesli Morenu. Oslavíme také Velikonoce, v muzeu jsem se byli podívat, jak prožívali lidé tyto svátky dříve. Samozřejmostí je práce s Montessori materiálem a vlastní objevy.

 28.2.2018  Eva Pekárková Žluťásek ÚNOR 2018

Montessori program, přivítání nových kamarádů, oslavy narozenin, povídání, zpívání, hry s barvami, tvary. Oslava svátku svatého Valentýna a Masopustu

 7.1.2018  Eva Pekárková Žluťásek LEDEN 2018

Po Vánocích jsem si povídali o prázdninách a zážitcích. Přivítali jsme mezi sebou dva nové kamarády, kteří se brzy zapojili do práce jako ostatní. Mluvili jsme o Třech králích, kalendáři, sněhu, sněhulácích a zimních sportech.

 17.12.2017  Eva Pekárková Žluťásek PROSINEC 2017

V prosinci jsme si společně vyrobili adventní věnec, povídali si o zvycích, které jsou s adventem spojené. Dokonce nás nepozorovaně navštívil Mikuláš a nechal nám ve školce malé překvapení. Postupně nám ve třídě vznikal adventní kalendář z obrázků, které děti každý den vymalovaly. Také jsme přemýšlely na zajímavými otázkami a hodně si povídaly. Během společné práce jsme zpívali vánoční písničky a koledy a nacvičovali na vánoční besídku. Dopoledne se děti díky Montessori pomůckám dozvěděly a vyzkoušely, co koho právě zajímalo. E+D

 25.11.2017  Eva Pekárková Žluťásek LISTOPAD 2017

Dopoledne se mají děti k dispozici připravené prostředí s Montessori pomůckami, ve třídě se hodně pracovalo, počítalo i psalo. Bylo vidět mnoho radosti z úspěchu i spolupráce. Společně strávený čas věnujeme tématu „Podzimní les“. Kromě básniček a písniček si také povídáme si o listech, stromech a jejich částech, o zvířátkách v lese a jejich stopách, o tom, jak se příroda na podzim mění. Vyrobili jsme si lucerničky a dozvěděli se o svátku sv. Martina. V parku jsme odpoledne zkoumali stromy-jejich kůru, tvar, listy. Jiný den zase sbírali přírodniny na adventní věnce, abychom si je mohli později společně s rodiči ve školce nazdobit. Společně jsme oslavili 4. narozeniny Bruníka, Stellinky a Kájinky. Ve třídě nám krásně vykvetla strelicie. Eva a Dominka

 31.10.2017  Eva Pekárková Žluťásek ŘÍJEN 2017

V říjnu jsme nejprve sbírali, poznávali a zkoumali různé plody podzimu – kaštany, žaludy, bukvice, houby, šípky. Také jsme si povídali si o změnách v přírodě na podzim, vyráběli a pouštěli draky.

Dokážeme poznat různé druhy zeleniny a víme, že nevyroste v obchodě ani na trhu a že to znamená hodně práce a času, než ji můžeme sníst. Zeleninu jsme si prohlíželi a poznávali na trhu, ve třídě pak krájeli a někdy byli překvapeni, co je uvnitř. Společně jsem připravili zeleninu a uvařili dýňovou polévku. U příležitosti státního svátku jsme si poslouchali státní hymnu a vytvořili si vlajku nebo státní znak. Také jsem vydlabali z dýně lucerničku a oslavili Halloween. Dopoledne se věnovali práci s Montessori pomůckami, díky kterým může každý zkoumat a učit se, co ho právě nejvíce zajímá. Eva a Dominika

 8.10.2017  Lucie Křiváková Modrásek - ŘÍJEN 2017

První podzimní den je za námi a už tu máme říjen. Těšíme se z darů přírody, sbíráme plody, které nám nadělila – z některých vyrábíme ozdoby, jiné ochutnáváme. Všechno kolem tak nějak jinak voní. Každé počásí má své nazaměnitelné kouzlo. Učíme se přijímat věci takové, jaké jsou. Prožít krásu okamžiku. Čeká nás výroba papírových draků, uvaříme si společně dýňovou polévku, připomeneme si Den vzniku samostatného československého státu – poslechneme si hymnu. Oslavíme narozeniny s kamarády, kteří se v měsíci říjnu narodili a také Halloween a s ním i nastávajicí „dušičkový“ čas. Samozřejmostí jsou každodenní činnosti v souladu s Montessori principy a Montessori pomůckami, zpívání písniček, spousta básniček, říkanek, dovádění na zahradě i procházky podzimní krajinou..

Mějte krásný čas, Lucie a Boba