Náš den

Ráno se sejdeme mezi 7.30 a 7.45, povykládáme, zasmějeme se spolu…
Někteří hned po příchodu usedají k práci s jasnou představou. Všichni ale začínají pracovat v 8 hodin, kdy začíná Montessori pracovní cyklus, který trvá 4 hodiny. Během této doby nás nikdo nevyrušuje z práce, což je moc fajn. Máme čas i na delší projekty, pokusy, větší práci s pomůckami. Zuzka dává lekce většinou skupince dětí, ale někdy i třeba jednomu a někdy taky všem, ale to snad jen když nám vykládají Příběhy. Máme čas si odpočinout, dát si svačinu, porozhlédnout se a inspirovat od ostatních.
Nikdy se nescházíme ráno na elipse, to je proti zásadám Montessori, hodně to ruší nápady, které máme v hlavě. Elipsa, jak jsme tomu říkali ve školce, kde opravdu byla na koberci – nyní tedy komunitní kruh – je svoláván jen tehdy, když chceme něco probrat, kdokoliv z nás, nejen dospělí, to se mi líbí. Ale taky když si chceme zahrát společně hru, nebo má někdo prezentaci, nebo někdo slaví narozeniny, nebo si chceme zazpívat a tak. Prostě to napíše na tabulku – čas a téma a sejdeme se.
Ve 12.00 odcházíme ven. Chodíme skoro každý den, to je super! Máme to moc rádi. Běháme, hrajeme hry, objevujeme a zkoumáme přírodu, stavíme domečky, sněhuláky, bobujeme, nebo jdeme do parku, no prostě je to báječné být každý den s kamarády venku. Pokud se nehýbeme, tak má Zuzka pořád proslovy o zvýšení tepové frekvence a okysličení mozku, že prý kvůli tomu chodíme ven. No já nevím, my chodíme ven z jiných důvodů… ale skoro vždycky se hýbeme, tak ty proslovy nejsou tak často a dá se to vydržet. Ve 13.00 přicházíme na oběd, prostíráme si samy a taky po sobě uklízíme. Někdo má vždycky službu na myčku.
Ve 13:30 hodin jsme zpět ve škole, máme chvilku klídek, většinou u čtení knížek. Prvňáčkům čte Kamča, pak hrají hry. My ostatní můžeme pracovat na čem chceme. Často si vymýšlíme nějaké projekty, co nás zajímají. Někdy taky jen doděláváme, co jsme nestihli ráno, nebo co máme rozdělané, zapisujeme si svou práci, nebo máme pohovor s dospělým, jak se mi daří, co mne zajímá, na co se chci zaměřit a tak.
Den většinou uteče jako voda a je 14.30 a začíná družina. Tam si děláme, co chceme, takže hrajeme karty, šachy, blechy, logika, stavíme z lega, čteme si, háčkujeme, šijeme, kreslíme, malujeme, tvoříme, zpíváme. A pak v 16.00 už je čas se rozloučit a jít domů. Pro někoho si přijdou rodiče a někdo odchází sám. No nic, budu se těšit zase na zítra.